Türkiye'de İlk MDF, MDF LAM ve Parkelam tesisini kuran firmayız.
Geri

Kağıt Emprenyeleme

Emprenye Tesisi

Günümüzde mobilya ve iç mekan kullanım malzemeleri emprenye edilmiş kağıt malzeme ile kaplanmış MDF ve Yonga lehadan oluşmaktadır. Üretim kapasiteleri yüksek olan ağaç esalı panel (mdf,yonga levha…) üreticileri kendi ihtiyaçaları olan emprenye tesislerini entegrasyon olarak işletmelerine kurmaktır. Amaç Emperenyeli kağıt ihtiyaçlarını kendileri karşılayarak maliyetleri düşürmek ve dış tedarikçi insiyatifinden bağımsız üretim yapmaktır.

ÇAMSAN A.Ş. iki adet kaplama presine sahip olup ihtiyaç duyduğu emprenyeli kağıdın tamamını Emprenye tesisinden karşılamaktadır. Parke tesisinde üretilen parkelam için ihtiyaç duyulan Overlay (Koruyucu kağıt), Balans kağıt ve Dekor kağıtların emprenye işlemi de yine Çamsan A.Ş. tesislerinde yapılmaktadır.

Yurt dışından hamkağıt olarak tedarik edilen 70-150 gr / m2 arasında birim ağırlığı değişen dekoratif, koruyucu, balans kağıtlar Proses girişinde ikiz tamburlara takılır. Tesiste toplam dokuz adet LNG ile beslenen kurutma fırını bulunmaktadır. Melamin Formaldehit ve üre Formaldehit ve kimyasal katkılar ile oluşturulan banyolarda emprenye edilen kağıt kurutma fırınlarından geçerek paketleme istasyonunda istenilen ebatlarda paketlenir.

Parlaklık derecesi presplakanın yüzeyi ile belirlenir. En çok kullanılan plakalar % 60-65’lik parlaklık derecesine sahip HS 18 ile başarılır.

Emprenye edilmiş kağıtlar short cycle preslerde sıkça kullanılır. Emprenyeli kağıtlar sıcaklık ve basınç altında sertleşir.

Depolama Süresi : 20 C de % 40-50 nem ortamında açılmamış paketlerde orijinal haliyle 3 ay saklanabilir.

Kaplama Üniteleri

ÇAMSAN ENTEGRE AĞAÇ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. Türkiye de ahşap esaslı orta yoğunlukta lif levha MDF nin ilk üreticisi olup Üretim kapasitesi ile Avrupa ve Orta Doğu’da hem kalite hemde kapasite olarak söz sahibi bir kuruluştur. Ürün yelpazesini genişletmek amacıyla ilk kaplama tesisini 1993 yılında işletmeye almıştır.

Başlıca Teknik Veriler

Presleme Alanları : 2100 x 2440 mm
2100 x 2800 mm
2100 x 3660 mm
Üretilen Levha Kalınlıkları : 6-18 mm
Mekanik Kapasite : 300 levha / saat
Spesifik Basınç : 40 kg / cm2
İnce levhalarda mekanik kapasite : 200 levha / saat
Parke üretiminde mekanik kapasite : 300 levha / saat

Pres ünitesinde proses için aşağıda belirtilen materyaller uygundur:

Melamin reçinesi ile emprenye edilmiş dekor ham kağıt ağırlığı 60 gr / m2 veya daha fazla
Overlay ham kağıt ağırlığı 30 gr / m2 veya fazla
Balans ham kağıt ağırlığı 100 gr / m2 veya fazla